Tydzień temu na swoim profilu na instagramie pokazałam realizację małego candy baru urodzinowego. Na stole znalazło się 9 rodzajów słodyczy i tort. Każda osoba, która kiedykolwiek candy bar przygotowywała, wie ile pracy i czasu zajmuje przygotowanie takiego słodkiego stołu. Pojawiło się więc mnóstwo pytań: czy to się w ogóle opłaca? Prawdziwa dyskusja zaczęła się w momencie, kiedy wyszczególniłam co wchodzi w skład candy baru: 9 rodzajów słodyczy tort transport x4 dekoracje (w tym konkretnym przypadku girlanda balonowa) wypożyczenie i udostępnienie naczyń rozłożenie candy baru Girlandę balonową przygotowała firma zewnętrzna. Byłam odpowiedzialna za komunikację z firmą, dogranie szczegółów, rozliczenie. Koszt takiej girlandy o wymiarach ok 1,5×2 metry wyniósł 500 zł wyżej wymienione elementy realizacji były po mojej stronie. I tu właśnie pojawia się pytanie: ile to powinno kosztować? Jaką cenę podać klientowi, żeby zarobić, żeby nie odstraszyć klienta i sprawić, aby wilk był syty i owca cała? Takie też pytanie pojawiło się na moim stories, a odpowiedzi mnie… zaskoczyły, wprawiły w osłupieniei zszokowały. Część jednak była naprawdę trafiona w 10 i te ucieszyły mnie najbardziej. Candy bar dla 15 osób za 400 zł? Najniższa cena jaka została podana przez moich obserwujących to… 400 zł! W cenie nie był zawarty koszt tortu i dekoracji. Ta cena mnie ścięła z nóg! Koszt samych produktów, wyniósł ponad 400 zł. Nie uwzględniłam tu ceny mediów, paliwa itd. Szok! Jak więc policzyć cenę candy baru? Można wróżyć z fusów, można robić wyliczanki “na kogo wypadnie, na tego bęc”. Żeby jednak nie dokładać do interesu i zarabiać na tym co się robi, należy uzbroić się w kalkulator, a nie kryształową kulę. W wyliczeniach trzeba uwzględnić: koszt składników koszt produktów np. patyczków do cake pops, kubków do popcornu itp. koszt pracy – tak, tak: jeśli do tej pory nie zastanawialiście się nad tym ile chcecie zarabiać na godzinę, to to jest ten czas (przypominam uprzejmie, że najniższa krajowa to 18,30 zł/h brutto) media – przychodzę z pomocną dłonią i podpowiem, że przy takim candy barze koszt mediów wyniesie ok. 40-50 zł koszt transportu x 4 (dowiezienie słodkości, odbiór naczyń następnego dnia) koszt dekoracji Przy candy barze trzeba się ostro napracować. Nie ma co owijać w bawełnę – nie jest to łatwe dodatku pracę należy dobrze zaplanować, podzielić na etapy i trzymać się sztywno harmonogramu. Od przygotowania dekoracji, po półprodukty aż do gotowych, udekorowanych tematycznie słodyczy. Największym kosztem candy baru jest koszt naszej pracy i dekoracji. I zapewne dlatego na moim stories pojawiły się tak różne propozycje wyceny tego samego słodkiego stołu: od 400 zł do 4000 zł. Osoba, która zaproponowała 400 zł z pewnością dołoży do która zaproponowała 4000 zł zarobi ok 3000 zł. Czy na małym candy barze da się zarobić? Oczywiście, że się da! W małej miejscowości nikt mi tyle nie zapłaci To zdanie słyszę zdecydowanie zbyt często. Nie tylko w kontekście candy barów, ale też tortów. Z obawy przed tym, że “nikt mi tyle nie zapłaci” sami obniżamy ceny. W efekcie osoby, które w tych mniejszych miejscowościach żyją i szukają wyjątkowych tortów np. dla swoich pociech, zamawiają je od cukierników, którzy mają swoje pracownie.. 100 km tak oto jeżdżę z małymi realizacjami z Warszawy do Ostrołęki, Łomży i jeszcze dalej… Dlatego apeluję: róbcie dobre jakościowo słodkości, nie oszczędzajcie na produktach, niech w tortach dzieje się magia: żelki, owoce, prażynki, bogate nasączenie i różne tekstury kremów. Gwarantuję, że jak będziecie działać w ten sposób, to klienci zawsze się znajdą. Nawet w najmniejszej miejscowości. W dzisiejszym wpisie nakreśliłam tylko delikatnie problem wyceny candy barów. Żeby jednak zrozumieć, w jaki sposób wyceniać słodkie stoły, co wziąć pod uwagę, jak się zorganizować w pracy – to wszystko(i jeszcze więcej) dokładnie omówiłam w kursie online “Wszystko co musisz wiedzieć o candy barach”.Ile zarabia kierowca tira z własnym tirem? Niestety, kierowca tira w Polsce zarabia nawet kilkukrotnie mniej (ok. 5 000 – 7000 zł brutto miesięcznie). Dodatkowo, do wynagrodzenia podstawowego należy doliczyć koszt diety. Ile można zarobić na własnej firmie transportowej?
array(26) { ["tid"]=> string(6) "310433" ["fid"]=> string(2) "12" ["subject"]=> string(30) "Czy na forach można zarobić?" ["prefix"]=> string(1) "0" ["icon"]=> string(1) "0" ["poll"]=> string(1) "0" ["uid"]=> string(6) "105660" ["username"]=> string(14) "loginjesttajny" ["dateline"]=> string(10) "1310136135" ["firstpost"]=> string(7) "2345821" ["lastpost"]=> string(10) "1310408088" ["lastposter"]=> string(11) "ichigo11224" ["lastposteruid"]=> string(6) "104448" ["views"]=> string(4) "2801" ["replies"]=> string(2) "10" ["closed"]=> string(1) "0" ["sticky"]=> string(1) "0" ["numratings"]=> string(1) "0" ["totalratings"]=> string(1) "0" ["notes"]=> string(0) "" ["visible"]=> string(1) "1" ["unapprovedposts"]=> string(1) "0" ["deletedposts"]=> string(1) "0" ["attachmentcount"]=> string(1) "0" ["deletetime"]=> string(1) "0" ["mobile"]=> string(1) "0" }Niektórzy mówią nawet, że straty można osiągać jedynie przez trzy miesiące. Z czasem jednak mogą oni zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Franczyza w Polsce – sprawdź, jak prowadzić franczyzę i poznaj najnowsze doniesienia z rynku franczyzowego.
Wystarczy talent cukierniczy i odrobina zmysłu biznesowego, by wystartować z firmą. To dobry pomysł na biznes dla osób o doskonałym smaku i talencie artystycznym. Podstawą powodzenia naszej cukierni jest zagwarantowanie dobrej jakości słodkości. Cukiernik jak artysta W zawodzie tym istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Dobry cukiernik umie również realizować swoje autorskie pomysły, stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Istotne są również zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów. Domowe wypieki stają się obecnie istotną alternatywą dla wyrobów proponowanych przez tradycyjne cukiernie. W procesie pieczenia ciast i tortów dostępnych w masowej sprzedaży używa się rozlicznych polepszaczy smaku, konserwantów oraz spulchniaczy. Jednakże ich walory smakowe w zestawieniu z wypiekami domowymi pozostawiają wiele do życzenia. Prowadzenie cukierni to dobry sposób na dochodowy rodzinny biznes, zarówno w wielkich miastach, jak i w małych miejscowościach. Krok po kroku Firmę można zarejestrować drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu. Osoby, które mają swoje konto na platformie e-PUAP lub dysponują podpisem elektronicznym mogą wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełnić odpowiednie formularze i je złożyć. Pozostali mogą tylko formularze wypełnić lub wypełnić i podpisać je w urzędzie miasta lub gminy. Wybierając drogę tradycyjną, trzeba jeszcze odwiedzić urząd skarbowy i ZUS. Wymogi sanepidu Ze względu na duże wymogi trudne jest przystosowanie do celów cukierniczych części mieszkania lub domu. Prostszą i tańszą formą jest wynajęcie przystosowanego do tego celu lokalu. Czasem jest on także częściowo wyposażony co pozwoli uniknąć dużych kosztów zakupu nowego sprzętu. Aby otrzymać zgodę Sanepidu na produkcję czekoladek w danym miejscu, należy złożyć w powiatowej stacji wniosek o wpis do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność i złożyć projekt technologiczny lokalu uwzględniający elementy jego wyposażenia. Sprzęty używane do przetwarzania żywności powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, muszą również posiadać odpowiednie atesty. Istotna jest zwłaszcza lokalizacja zlewów, lodówek, stołów roboczych oraz szafek na środki czystości. Przygotowanie takiego projektu technologicznego najlepiej zlecić fachowcowi specjalizującemu się w branży gastronomicznej. Jeśli inspektorzy nie będą mieli uwag do projektu, to przyjdą na miejsce i sprawdzą, czy wszystko jest zgodne z założeniami. Sanepid będą musiały jeszcze odwiedzić osoby pracujące przy produkcji lub sprzedaży ciastek. Muszą one posiadać ważną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną, która jest poświadczeniem, że osoba pracująca przy produkcji czy sprzedaży żywności nie jest nosicielem określonych chorób zakaźnych. Taką książeczkę wyrabia się w Sanepidzie po uprzednim wykonaniu wymaganych badań laboratoryjnych. - Fantazyjne słodycze - Rodzinna, niewielka cukiernia to nie jest masowa produkcja. Decydując się na taki biznes, należy być elastycznym i nie tylko korzystać z własnych inspiracji, ale też przyjmować indywidualne zamówienia od klientów. By wygrać z konkurencją, nasze wyroby cukiernicze muszą posiadać charakterystyczny smak, kształt, powinny być też odpowiednio udekorowane, ale przede wszystkim powinny być zawsze świeże, najlepiej jeszcze ciepłe! Nasza cukiernia musi mieć zdecydowanie lepszą ofertę niż supermarket, hipermarket czy sklep osiedlowy. Nie powinniśmy więc do produkcji wyrobów cukierniczych stosować chemikaliów i gorszej jakości składników spożywczych. Warto pomyśleć nad dodatkową ofertą kaw i herbat oraz zadbać o kilka stolików dla klientów. Koszty wytwarzania produktów w cukierniach nie produkujących dla masowego odbiorcy są wyższe od produktów oferowanych przez sklepy masowe. Za to wyższe są także ceny tych produktów. Właściciele cukierni muszą więc zadbać o własne grono klientów, którym będzie odpowiadał smak, wygląd i oczywiście cena słodyczy. Gdzie szukać Klientów? Przede wszystkim należy lokalną społeczność poinformować o startującym biznesie. W witrynie cukierni umieść olbrzymi napis: "Wkrótce otwarcie manufaktury czekolady!!!" lub "Tu powstaje rodzinna cukiernia" itp. Zaproś lokalne media do współpracy, rozdaj przechodniom ulotki i wizytówki, a w końcu zorganizuj huczne otwarcie połączone z degustacją smakołyków. Poszukaj też lokalnych sklepów, kawiarni, okazjonalnych targów i jarmarków, na których będziesz sprzedawać i promować swoje wyroby. Działaj również w Internecie. Dobra strona internetowa to podstawa. Warto umieścić na niej zdjęcia nie tylko samych smakołyków, ale i poszczególnych etapów przygotowywania ich. Można też uruchomić sklep internetowy. Można promować się na FB, rozważmy także pozycjonowanie witryny na słowa kluczowe, które będą wstukiwać w wyszukiwarce klienci. Rodzinny interes Mała manufaktura czekolady to dobry pomysł na rodzinny biznes. Wśród cukierni najwyższy zysk osiągają te zakłady i sklepy, które są firmami rodzinnymi. Produkcja i sprzedaż w takim przypadku powinna być zlokalizowana w jednym miejscu. Jest to poważna oszczędność na przewozie produktów i na kosztach pracy zatrudnionego personelu. Ile to kosztuje Mała manufaktura czekolady wiąże się oczywiście z kosztami inwestycyjnymi. Na szczęście do produkcji ręcznie robionych czekoladek nie potrzeba drogich fabrycznych maszyn. Jak zapewniają właściciele tego typu biznesu, z powodzeniem można sobie poradzić z typowym wyposażeniem kuchennym, do którego należy tylko dokupić niezbędne elementy, np. marmurowy blat wykorzystywany do procesu krystalizacji słodkiej masy. Do kosztów trzeba jednak doliczyć wynajęcie lokalu o powierzchni co najmniej 60 mkw., w którym powstanie pracownia i malutki punkt handlowy z gablotą pełną słodkości. Dostosowanie lokalu do wymogów sanepidu, pierwsze zakupy składników ( ok 3 tys zl) i reklama to kolejne wydatki. Jeśli wyroby cukiernicze mają być sprzedawane w innych punktach (np. sklepach spożywczych) konieczny jest również zakup samochodu przystosowanego do ich transportu. W zależności od profilu działalności, jakości sprzętu i lokalu koszt otworzenia cukierni wynosi od 70 tysięcy złotych wzwyż. Jeśli nie masz takiej sumy, a jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, możesz starać się o pożyczkę 70 tys. zł z urzędu inwestycji: wynajem lokalu na rok w mieście średniej wielkości - ok. 25 tys. złpodstawowe wyposażenie małego lokalu - ok. 30 tys. złreklama na otwarcie - 5 tys. złZakup surowców spożywczych 5 tys zl SUMA: 65 tys. Zł Zarobki cukiernika w dużej mierze uzależnione są od liczby zleceń jakie otrzymuje i rangi zakładu, w którym pracuje. W mniejszych miastach, przy niewielkiej liczbie zleceń można liczyć na zarobki w granicach 1500 zł netto, w renomowanych firmach do 3000 zł netto. Nie zawsze jest słodko Jeśli jednak chcesz cukierni z prawdziwego zdarzenia, z pracownikami i profesjonalnym sprzętem – koszty oczywiście wzrastają. Na samo wyposażenie cukierni w odpowiedni sprzęt potrzeba około 100 tys. zł. Oprócz pieca cukierniczego trzeba instalować dodatkowo drogie szafy chłodnicze. W innym przypadku słodkie wyroby mogą się popsuć, gdy nie da się ich szybko sprzedać. Dotyczy to wyposażenia samego zakładu produkcyjnego oraz sklepu, który prowadzi dystrybucję wyrobów cukierniczych. Wykwalifikowanemu cukiernikowi z doświadczeniem trzeba zapłacić około 4 tys. brutto. W innym przypadku nie znajdziemy odpowiedniej kadry. Powinniśmy zatrudnić co najmniej 2 cukierników, co stanowi wydatek rzędu 8 tyś zł. Do tego personel pomocniczy - wynagrodzenie w tym przypadku jest niższe, po około 3 tyś. zł, tj. razem 11 tyś. zł. Koszty eksploatacyjne, m. in. wydatki na prąd i czynsz, łącznie około 4 tyś. zł brutto lokalu i zakup wyposażenia 100 tyś zł nettoWynagrodzenia pracownicze 11 tyś zł netto A ile można na tym zarobić? Cennik wyrobów cukierniczych jest uzależniony od lokalizacji, renomy, kosztów eksploatacji lokalu, wielkości zamówienia oraz wartości produktów, z których zostały one wyprodukowane. W przypadku sprzedaży wyrobów za pośrednictwem sklepów ceny są ustalane indywidualnie z kontrahentami. Marże zysku w cukierniach w zasadzie są dość wysokie - często od 20 do 30 %. Trzeba jednak pamiętać, że ciasta szybko się psują, jest to związane z technologią wyrobu i zastosowaniem tradycyjnych surowców bez zastosowania tzw. utrwalaczy i dodatków chemicznych. Dlatego, w koszty biznesu należy wpisać wyroby, które będziemy musieli wyrzucić. Najwięcej zarabia się na tzw. "mokrych wyrobach", głównie na szarlotkach i tortach, mniej na tzw. twardych wyrobach, np. wyrobów miękkich Od 20 do 180 tyś. złSprzedaż wyrobów twardych Od 10 do 70 tyś. zł Pamiętajmy, że zarabiamy jednak nie tylko na sprzedaży wyrobów cukierniczych – możemy oferować także kawę czy herbatę. Miesięcznie cukiernia może pozyskiwać dochód brutto od 30 do nawet 150 tyś. zł miesięcznie. Warunkiem otrzymywania takich dochodów jest renoma firmy i smak naszych słodkości oraz współpraca z pobliskimi sklepami, kawiarniami. [ ! ] Na koniec: nie zrażaj się! Formalności a także brak pewności co do zainteresowania odbiorców twoimi usługami dotyczy praktycznie każdej nowo-otwartej działalności. Jeżeli jednak naprawdę lubisz testować swoje własne pomysły, przygotowywać oryginalne kompozycje smakowe i estetyczne nie obawiaj się. Co szkodzi spróbować?
Wiemy, ile można zarobić. Ada Rymaszewska. Posted: 27 listopada 2023 | Last updated: 27 listopada 2023. Podczas gdy na biurka komendantów trafiają kolejne wypowiedzenia, nowych chętnychO autorze Założycielka Akademii Tortu i portalu CakeRoom. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-) Czego się nauczysz Co to są koszty stałe i dlaczego muszą być brane pod uwagę przy wycenie, nawet jeśli nie posiadasz składników i materiałów, które inne koszty wliczyć w wycenę różnicy między marżą a Twoją pensją. Słodkie Oskary 2021 Finaliści Słodkich Oskarów zostali wybrani! Spośród zgłoszonych przez Was kandydatów, prezentujemy tych, którzy otrzymali najwiecej zgłoszeń. Teraz wszystko już w Waszych rękach – zagłosujcie na mistrza w każdej kategorii i wyłońcie Gwiazdę Roku 2021!Wśród uczestników zabawy rozlosujemy fajne nagrody! Każdy uczestnik może oddać jeden głos co 24 o udziale zostanie wysłane na podany przez Ciebie adres email. Jeżeli nie dostałeś emaila, sprawdź Swój folder strona używa plików cookies. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą Politykę Prywatności. Koszty stałe Kiedy zaczynamy przygodę z tortowaniem, większość z nas myśląc nad wyceną tortu, bierze pod uwagę tylko koszt składników tortu. Jednak jest to błąd! Na koszt tortu składają się rownież na przykład: wynajem lokalu ubezpieczenie Twoja pensja, jak i pensja pracowników (jeżeli ich posiadasz) Nawet jeżeli robisz torty w domu, a Twoja pracownia, stanowi jego część, więc teoretycznie nie wynajmujesz lokalu – mimo to użytkujesz kuchnię i trzeba uwzględnić te koszty w cenie tortu. Dla przykładu: W USA, tu gdzie mieszkam, moja pracownia znajduje się w moim domu. Na pracownię przeznaczyłam jeden z pokoi. Koszt domu to: koszt pożyczki na dom + ubezpieczenie + podatki od posesji / na powierzchnię domu w metrach kwadratowych. Koszt mojej pracowni to ilość metrów kwadratowych jaką ma pokój, w którym mam pracownię, pomnożony przez koszt metru kwadratowego całej powierzchni domu. Pensja to oczywiście Twoja stawka na godzinę, jaką chcesz zarabiać. Ta stawka jest sprawą indywidualną – mam nadzieję, że cenicie swoją pracę wyżej niż wynosi przeciętna krajowa 😉 Jak wycenić tort i swoje usługi aby zarobić i nie dokładać do biznesu ... czytajcie dalej! Dodatkowe koszty Oprócz kosztów stałych, mamy też różne inne koszty, które trzeba uwzględnić. Przykładowo: koszty utrzymania strony internetowej (domena/hosting) koszt reklamy media (prąd, woda, wywóz śmieci itp.) telefon internet samochód (pożyczka, ubezpieczenie, paliwo) księgowa Jak wycenić tort uwzględniając te koszty w cenie – zależy od Was. Jednym sposobem będzie podliczenie kosztów w skali miesięcznej. Jeżeli wiecie, jaką ilość tortów robicie miesięcznie, wtedy koszty te można podzielić na ilość tortów i tym sposobem uzyskać przybliżony koszt na tort. Czas pracy Zastanawiałaś się, ile faktycznie zajmuje Ci przygotowanie tortu? To bardzo ważne, ponieważ od tego zależeć będą Twoje zarobki! Na początku, obliczenie czasu, jaki spędzamy nad przygotowaniem tortu może sprawiać kłopot, szczególnie osobom jeszcze niedoświadczonym. Podam Wam tutaj, ile mniej więcej czasu ja spędzam nad przygotowaniem „prostego”, dwupiętrowego tortu: konsultacja z klientem, czyli ustalenie szczegółów, przygotowanie propozycji wyglądu tortu (tak, szukanie „inspiracji” na Pinterest też się liczy!), przygotowanie umowy: ~3 godziny zakupy potrzebnych produktów: ~2-3 godziny pieczenie / przygotowanie kremów: ~3 godziny przekładanie / tynkowanie: ~2 godziny składanie tortu, dekoracje: ~3 godziny Razem około 15 godzin! Wiadomo, niektóre torty są mniej skomplikowane, niektórzy klienci mniej wymagający, a inspiracje sami dostarczą, czasami potrzebne produkty mamy już w domu i nie trzeba wyjść specjalnie po zakupy – jednak wszystko to powinnismy wziąć pod uwagę przy wycenie każdego tortu! Wykonanie niektórych tortów będzie trwać dłużej niż Ci się wydawało, a niektóre skończysz dekorować szybciej. Koniec końców wszytko się wyrówna 🙂 Teraz wystarczy ustalić sobie stawkę, którą chcesz zarobić na godzinę. Pamiętaj, że Twoja stawka ma odzwierciedlać Twoje umiejętności i doświadczenie. To Ty wiesz jak zrobić tort i dlatego klient zamawia tort u Ciebie. To Ty jeździłaś na szkolenia i spędziłaś godziny szkoląc się on-line. Za to właśnie kasujesz klienta. Jeżeli jednak uważasz, że wciąż się uczysz: możesz zacząć od niższej stawki, ale wraz z rozwojem umiejętności, z czasem zwiększasz swoją stawkę odpowiednio. Z czasem nauczysz się cenić swój czas i wysiłek, i będziesz wiedzieć kto jest Twoim klientem, a kto powinien szukać tortu gdzie indziej. Dostawa do klienta: jeżeli musicie dowieźć tort do klienta, kasujemy go nie tylko za paliwo i opłaty drogowe (opłata za autostradę, most etc.), ale również za czas, jaki poświęcacie na dowóz tortu. Koszt składników tortu Mam nadzieję, że czytając wszystko, co napisałam wyżej, wiecie już, że koszt tortu to nie tylko koszt składników. Więc, kiedy będziesz się zastanawiać, jak przysłowiowa Grażyna zarabia na tortach sprzedając je tak tanio – wiedz, że nic na tym nie zarabia, lub gorzej, dokłada do biznesu i będzie to tylko kwestią czasu, kiedy opuści rynek. Jak obliczyć koszt składników tortu Większość z Was ma zapewne swoje ulubione, sprawdzone przepisy. Jeżeli w przepisach, których używacie, składniki są podane w objętościach (szklanka, kostka, łyżeczka itp.), warto je przeliczyć na wagę. Cukier, mąkę i inne składniki, mają podane ceny za kilo. Trudno będzie obliczyć koszt biszkoptu, którego składniki odmierzamy w szklankach. Poza tym szklanka, szklance nierówna… Oprócz składników jadalnych, na gotowy tort składają się również podkłady i podstawki pod tort, wsporniki, wstążka i masa cukrowa do wykończenia podkładu, karton na tort itp. Jak obliczyć koszt figurki / kwiatów cukrowych / toperów Koszt figurki, czy kwiatów cukrowych obliczamy dokładnie tak samo, jak tortu. Cena, jaką wyliczycie za te dekoracje jest dodatkową do ceny tortu! Figurki, kwiaty cukrowe czy topery są dekoracjami pracochłonnymi, więc nie zapomnijcie ich odpowiednio wycenić. Profit Jak wycenić tort aby na tym zarobić, czyli mieć z tego jakiś profit? Każdy biznes nakłada marże na swój produkt. Tort niczym się nie różni w tej kwestii. Jaki procent będzie mieć Wasza marża – zależy od Was. Średnio powinno to być pomiędzy 10% a 40%. To właśnie te extra pieniądze, zapłacą za wszystkie inne rzeczy, takie jak gadżety do dekorowania czy pieczenia, profesjonalny sprzęt czy szkolenia itp. Cena tortu, czyli czy ten tort jest ze złota? Dlaczego ten tort jest taki drogi? Na pewno nie jedna z Was już to raz słyszała! Jak wycenić tort aby klient nie dostał zawału? Jeżeli dobrze podliczysz wszystkie koszty związane z wykonaniem tortu artystycznego, będziesz wiedzieć, jak wycenić tort poprawnie i ile faktycznie powinnaś skasować swojego klienta za ten projekt. Kiedy klient zapyta, czemu tak drogo, nie będziesz musiała zgadywać – dokładnie będziesz wiedzieć, za jaką cenę go sprzedać, by było to opłacalne. Podsumowując, na cenę tortu składa się: Koszt składników Koszty stałe (procent całości lub określona suma) Koszt czasu Waszej pracy Marża Dostawa do klienta VAT (jeżeli pobieracie) Kim jest Twój klient? Jednym z największych błędów popełnianych przez początkujące torciary jest konkurowanie z cukiernią z najbliższego dyskontu czy hipermarketu. Klienci, którzy dzwonią do was w przeddzień imprezy zamówić tort i chcą się targować o cenę, nie są klientami dla Was! Wasz klient to osoba, która skontaktuje się z Tobą z tygodniowym (lub kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem, aby zaprojektować niestandardowy tort na swoją wyjątkową imprezę. Ten klient doceni i zrozumie koszt takiego tortu. Sieci handlowe czy cukiernie, które pieką masowo, z reguły używają nie tylko składników gorszych jakościowo, ale mają także dostęp do składników w cenach hurtowych. Wy używacie składników najwyższej jakości, tworzycie wyjątkowe kompozycje smakowe i spędzacie godziny dekorując tort. Cena Twojego tortu nie może więc być taka sama lub tańsza niż tortu z cukierni. Jeżeli klient tego nie rozumie, można delikatnie mu przekazać, że przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówił tort właśnie w tej cukierni, w której zrobią taniej 😉 Nie staraj się zdobywać klienta zaniżaniem cen. Klient, szukający osoby, która wykona tort za najniższa cenę, nie jest klientem, który będzie zadowolony z Twojej pracy i na pewno nie chcesz aby został nim na stałe. Zrób mi taniej, bo się znamy... Często czytam na grupach tortowych komentarze zdenerwowanych dziewczyn, które piszą, iż znajomi proszą je o przygotowanie tortu po niższej cenie lub w ogóle za darmo. “Zrób mi taniej, bo się przecież znamy” – mam wtedy ochotę odpowiedzieć “zapłać mi więcej, bo się znamy”! Niejeden raz piekłam torty dla rodziny i znajomych, i zawsze sprawiało mi to dużo radości. Jednak nie możemy zapomnieć, że wykonanie tortów dla członków rodziny czy znajomych, kosztuje tyle same co dla klienta! Pani w sklepie nie sprzeda Ci produktów taniej, bo ten tort robisz dla znajomego. Jak wycenić tort dla znajomego czy członka rodziny? Nie ma na to właściwej formułki, każdy musi sam zdecydować, jak ugryźć ten orzech. Oto kilka pomysłów: Ustalasz określoną zniżkę, na przykład: 20% Kasujesz tylko za składniki i koszty stałe Robisz tort za darmo, ale tylko dla członków najbliższej rodziny Nie udzielasz żadnych rabatów Niezależnie od tego, którą strategię obierzesz, dokładnie wytłumacz to rodzinie i znajomym. Większość nie zdaje sobie sprawy z ogromu pracy, czasu i surowców, jaka wkładana jest w przygotowanie tortu artystycznego. Jeżeli zdecydujesz się na sprezentowanie tortu na imprezę, na którą zostałaś zaproszona – poinformuj rodzinę, że to właśnie tort jest prezentem i żadnego dodatkowego prezentu nie będzie. Pamiętaj, zawsze trzymaj się swoich zasad! Co to jest cena wyjściowa zamówienia? Kiedy podliczysz już sobie wszystkie koszty produkcyjne tortu, warto się zastanowić nad ustaleniem minimalnej ceny od zamówienia. Cena minimalna, to cena wyjściowa, taka poniżej której nie będzie Ci się opłacało wykonanie zamówienia. Cena wyjściowa powinna określać również, czego klient może się spodziewać, na przykład: Cena wyjściowa zamówienia – 200zł, w tym wliczony jest: tort o średnicy 18cm w kremie z prostymi dekoracjami z masy cukrowej plus prosty topper z papieru Osobiście od dawna mam ustaloną kwotę poniżej której nie przyjmuję zamówień, bo po prostu nie opłaca mi się zaniechanie innych czynności życia codziennego, rzucenie wszystkiego, aby wykonać tort. Więc kiedy zgłasza się do mnie potencjalny klient z zapytaniem o wycenę, grzecznie informuję, że chętnie wykonam projekt ale cena wyjściowa to “$x”, w której oferuję – i tu podaję co zawiera moje minimum od zamówienia. Dodatkowe dekoracje ponad to oczywiście doliczane są osobno. Zapytaj klienta o jego budżet Zanim spędzisz godziny na projektowaniu tortu dla klienta, zapytaj o jego budżet. Pamiętajcie, że większość klientów nie orientuje się, ile czasu zajmuje przygotowanie poszczególnych dekoracji. Często klienci nie mają pojęcia, że wykonanie jednej figurki z masy cukrowej, to nie tylko koszt masy cukrowej do niej użytej, ale też minimum 2 godziny Waszej pracy. Cena tortu z jedną figurką będzie się więc znacznie różnić od ceny tortu z pięcioma figurkami! Warto więc zapytać klienta o jego budżet i przedstawić mu co w tym budżecie możecie wykonać. Artykuły, które mogą Ci się przydać Galeria Z dumą prezentujemy prace, które nasi Studenci wykonali korzystając z tego tutorialu! Nie dodano jeszcze żadnych zdjęć. Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij TUTAJ Zapraszamy Was do galerii chwały! Bardzo, bardzo chcemy wiedzieć, jakie cuda powstają w Waszych kuchniach i pracowniach, jakie lepicie placki i jak pomagają Wam w tym nasze tutoriale. Aby dodać swoje zdjęcie, zaloguj się lub załóż darmowe konto! Przypnij na pinterest *Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane. Dodaj komentarz Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Przy zbiorach truskawek można zarobić od 3 do 8 tys. brutto miesięcznie lub od 20 do 35 zł zł za godzinę pracy (przykładowa oferta z maja 2023 r.). Pracownicy sezonowi w rolnictwie i ogrodnictwie mogą zarobić około 120-200 zł za dzień pracy (przykładowa oferta z maja 2023 r.).